Help TR

Uygulamaya giriş yaptığınızda bazı harita türleri göreceksiniz.

Örnek olarak Doğum haritanıza bakmak istiyorsunuz. 

Natal Chart seçeneğine tıklayın.

Ardından kişi ekleme sayfasını göreceksiniz. Eğer daha önce hiç kişi eklemediyseniz sağ alt köşedeki "Artı" işareti olan butona tıklayın ve açılan sayfada haritasına bakmak istediğiniz kişinin bilgilerini girin. Bu kişi siz ya da bir başkası olabilir.

Astrology Master ' ın en büyük özelliği bilgi kaydetmeniz ve dilediğiniz zaman dilediğiniz kişinin haritasına bakabilmenizi sağlamasıdır.

Kişi ekledikten sonra tekrar listeye dönün ve kaldığınız yerden devam edin. Haritasına bakmak istediğiniz kişinin ismine tıkladığınızda doğum haritasına ulaşacaksınız.

Daha önce kaydettiğiniz kişi bilgilerini silmek ya da düzenlemek isterseniz, kişilerin listelendiği sayfada kişi ismine basılı tutmanız yeterlidir.

Bazı harita türleri ilişki analizi içindir. Örneğin Synasty. Bu harita türleri için, kişi listesi sayfasında 2 kişi seçmelisiniz. Ana sayfadaki Synastry simgesine tıklayın. Ardından analiz etmek istediğiniz iki kişiyi seçin. Seçtiğiniz isimler listenin üzerinde görünecektir. Ardından "Grafiğe git" düğmesini tıklayın.

Bu kadar. İşte başardın. Artık kendinizin veya bir başkasının doğum haritasına bakabilir veya transit, progress, synastry gibi haritalarına bakarak analiz edebilirsiniz.

Ayarlar

Ayarlar bölümünde harita hesaplamarında bazı değişiklikler yapabilirsin. Öncelikle ayarlar bölümüne girin. Bu alanların ne işe yaradığını teker teker açıklayalım.

Lokasyon : Transit, progres, şu an haritalarında hangi lokasyona göre hesaplama yapılacağını belirler. Şu an bulunduğunuz şehir adını girin ve açılan listeden bir şehir seçin. Eğer şehrinizi bulamıyorsanız yakın bir yer seçmeyi deneyin.

Varsayılan ev sistemi: Program, astrologlar tarafından en çok kullanılan 11 ev sistemine sahiptir. Varsayılan olarak, Placidus seçilidir. Ancak, ne yaptığınızdan eminseniz, farklı bir ev sistemi seçebilirsiniz.

Orb : Haritalarda açıların esneklik payını gösterir. Varsayılan 3' tür. En fazla 8 olabilir. Küçük bir sayı seçmeniz doğruluk payını arttıracaktır ancak haritalarda açı sayısı doğal olarak azalacaktır.

Açılar : Haritalarda yalnızca görmek istediğiniz açıları seçerek haritaları sadeleştirebilirsiniz. Şu an için astrolojide en çok kullanılan 5 açı türüne yer verdik.

Asteroidler : Varsayılan olarak haritalarda asteroidler gösterilmezler. Çünkü haritalar bu yüzden çok karmaşık olabiliyor. Ancak sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz asteroidleri listeden seçebilirsiniz.Programda astrologların en çok kullandığı asteroidler bulunmaktadır.

Sabit yıldızlar : Sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz sabit yıldızları seçebilirsiniz. Ancak sabit yıldızlar haritada gösterilmezler. Eğer bir gezegenle açı yapıyorsa onu, harita sayfasında "Tablolar" bölümünde en altta görebilirsiniz. 


Harita Bölümleri

Tüm harita türlerinde şu ortak özellikler yer almaktadır.

Harita :

Harita bölümünde seçtiğiniz türe göre iki harita bulunmaktadır. Üstte çember haritayı, altta ise açıları özet halinde gösteren bir harita göreceksiniz. Haritanın üzerinde ise seçtiğiniz kişilerin bilgileri yer alır.

Karşılaştırmaları haritalarda (Transit, solar arcs vs.) dış çemberdeki harita doğum haritası, içteki harita ise karşılaştırmayı gösterir. İlişki haritalarında ise dış çemberdeki harita ilk seçilen kişinin haritasıdır.

Haritaları yakınlaştırmak için üzerine bir kez tıklayın. Açılan ekranda haritayı yakınlaştırabilir ve daha rahat inceleyebilirsiniz. 

Tablolar:

Haritada açılar ve konumlar bazen net olarak görülemeyebilir. Tablo bölümünde hangi gezegenin hangi burçta, hangi evde olduğunu ve hangi açıları aldığını görebilirsiniz.

Yorumlar:

Harita türüne göre otomatik olarak oluşturulan yorumları görebilirsiniz. Bu bölümde ayrıntılı açılara göre nasıl yorumlandığını görebilirsiniz.

Pdf: 

Harita, tablo ve yorumların pdf çıktısını cihazınıza indirebilirsiniz. Dosya izni vermeyi unutmayın.

Harmony: 

Yalnızca Sinastri haritasında gösterilen bir bölümdür. İki kişinin uyumu hesaplanır. Burada temel olarak seçilen kişilerin gezegenlerinin yaptığı açılara göre bir puanlama metodu kullanılmaktadır. 

>0 - 30 => Kötü

>30 - 50 => Fena Değil

>50 - 80 => İyi

>80 - 100 => Mükemmel


Mükemmel ve kötü çok nadir çıkmaktadır.

Element:

Yalnızca natal haritada gösterilir. Seçilen kişinin element dengesini, sentez ve gölge burçlarını görebilirsiniz.

Aylık Transitler:

Yalnızca transit haritada gösterilir. Seçilen kişinin bir aylık tüm açılarını görebilirsiniz. Alt panelden dilerseniz tarih değiştirerek farklı aylara bakabilirsiniz.

Aylık:

Yalnızca "Şu an" haritasında görülür. Aylık olarak tüm açıları, gezegen geçişlerini görebilirsiniz. Alt panelden dilerseniz tarih değiştirerek farklı aylara bakabilirsiniz.


Harita Türleri

Şu an

Gezegenlerin şu anki konumlarını gösterir. Aylık bölümünde seçilen aya ait tüm açıları ve burç geçişlerini görebilirsiniz. Anasayfada üst bölümde bu bölümün bir özeti ve sağ tarafta ise şu an haritası gösterilmektedir. Anasayfada üst bölümdeki haritaya tıklayarak bu bölüme ulaşabilirsiniz.

Natal Harita

Doğum haritasını gösterir. Anasayfada "Natal Chart" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin doğum haritasına bakabilirsiniz.

Transit Harita

Doğum haritası ile transit haritanın karşılaştırmasıdır. 

Anasayfada "Transit Chart" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin transit haritasına bakabilirsiniz. Astrolojide en çok kullanılan öngörü yöntemi olarak bilinmektedir.

İki haritanın birleşimidir. Biri doğum haritası : Seçtiğiniz kişinin doğum anındaki gezegenlerin konumlarını gösterir. İkincisi : Transit harita yani gezegenlerin şu an ki konumlarını gösterir. Transit gezegenler iç kısımda renkli olarak gösterilir. Harita bölümünde altta şu anki tarih bulunmaktadır. Dilerseniz buradan yıl, ay, gün, saat ve dakikayı kolaylıkla değiştirebilir ve gezegenlerin ilerleyişini görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede farklı tarihlerin transitlerine kolaylıkla bakabilirsiniz.

Progres Harita

Progres haritalar bir diğer analiz yöntemidir.

Anasayfada "Progres Harita" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin progres haritasına bakabilirsiniz.

Progres haritalarda 1 yıl 1 gün olarak hesaplanır. Kişinin doğum gününden seçili tarihe kadar olan zaman aralığı hesaplanır. Her yıl 1 gün olarak ele alınır. Daha basit bir anlatımla, örneğin 20 yıl önce doğmuş biri, doğum gününden itibaren haritası 20 gün ilerletilir ve progres haritası bulunur. Bu yönteme göre 30 yaşına gelmiş birinin Güneş' i 30 derece ilerleyecek ve burç değiştirecektir. Yani doğumda burcunuz eğer Yay ise, 30 yaşınıza geldiğinizde artık bir Oğlak burcu gibi davranacağınızı öngörmektedir.

Bu bölümde de tarih değiştirerek farklı tarihlerdeki progres haritalara bakabilirsiniz.

Solar Arks

Yıllık öngörülerde kullanılan bir öngörü yöntemidir. Her gezegen her yıl 1 derece ilerletilirek bulunan bir harita yöntemidir. 

Bu bölümde de tarih değiştirerek farklı tarihlerdeki progres haritalara bakabilirsiniz.

Sabian Symbolleri

Oldukça eski bir astroloji haritası tekniğidir. Bir doğum haritası 360 dereceden oluşmaktadır. Sabian harita tekniğinde her derecenin ayrı bir anlamı vardır. Doğum haritasından tek farkı yorumlama bölümüdür.

Sinastri Haritası

İlişki analizi yapmaya yarayan astroloji haritasıdır. İki kişinin haritası kıyaslanır. Anasayfada Sinastri butonuna tıklayın. Ardından analiz etmek istediğiniz iki kişiyi seçin ve devam edin. İlk seçtiğiniz kişinin gezegenleri siyah, ikinci kişi ise kırmızı olarak gösterilecektir.

Kompozit Harita

Farklı bir ilişki haritası türüdür. Seçilen iki kişinin gezegenlerinin orta noktaları hesaplanarak yeni bir harita oluşturulur. Burada ortaya çıkan şey kişilerin haritası değil, ilişkinin kendisinin haritasıdır.

Davison Harita

Bu da bir ilişki analizi haritasıdır. Seçilen iki kişinin doğum tarihlerinin ortası bulunarak yeni bir harita üretilir. 

Ay Takvimi

Bu bölüm genel olduğundan kişi seçme ekranı açılmadan doğrudan sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayın şu an hangi evrede bulunduğunu görebilirsiniz. Bir sonraki yeniay ve dolunay ne zaman ve hangi burçta gerçekleşecek bunları da görebilirsiniz. Farklı tarihler seçerek o tarihte ayın hangi evrede olduğunu ve o tarihe göre yeniay ve dolunayın ne zaman olacağını görebilirsiniz. Ayarlar bölümünden girdiğiniz konuma göre hesaplama yapılır.

Gezegen Saatleri

Günlük gezegen saatlerini liste halinde görebileceğiniz bölümdür. İçinde bulunduğunuz saatin hangi gezegene ait olduğunu görebilirsiniz. Yine tarih değiştirme imkanı bulunmaktadır. Bu sayede farklı günlere bakabilirsiniz. Gezegen saatlerinde başlangıç saatleri yer almaktadır. Bir sonraki gezegen saatinin başlangıcı, bir öncekinin bitiş saatidir aynı zamanda. Satırların sonunda o saatin gündüz saati mi yoksa gece saati mi olduğunu gösterir. Güneşin doğuş ve batış saatlerini de bu sayede öğrenebilirsiniz.

Solar Return

Güneş' iniz, her yıl 1 kez tam doğduğunuz andaki konumuna ulaşır. Bu tarih doğum gününüzden 1-2 gün önce veya sonra olabilir. Solar return güneşinizin doğum anına ulaştığı tarihi görüntülemenize yarar. Bu harita türü yıllık yorum yapmak için kullanılmaktadır.

Lunar Return

Ay' ınız, her ay 1 kez tam doğduğunuz andaki konumuna ulaşır. Lunar return Ay' ın doğum anına ulaştığı tarihi görüntülemenize yarar. Bu harita türü aylık yorum yapmak için kullanılmaktadır.


Pro Version

Pdf indirme gibi bölümleri kullanabilmek, programdan reklamları kaldırmak, ve daha rahat kullanabilmek için pro paketlerini deneyebilirsiniz. Aylık, haftalık ve yıllık olarak satın alabilirsiniz. Aynı paketten bir kaç kez alabilirsiniz. Lisans bitiş tarihinize eklenecektir.

Versiyon 5.0.0' dan itibaren satın aldığınız paketler yenilenmez. Paket satın aldıktan sonra eğer pro sürüm aktif olmazsa anasayfayı aşağı sürükleyerek yenilemeyi deneyin. Üst menüde sağdaki hesap butonuna tıkladığınızda en üstte paket bitiş tarihini görmelisiniz. Tüm sorunlar için yardım bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.